Sayfa 1

Ö N S Ö Z

 

İBADET İSRAF DEĞİLDİR

 

               Ekim 2004–2005 Efkaristiya yılının sonu yaklaşırken, 11. Kilise Meclisi Genel Toplantısı’nda episkoposlar Efkaristiya, Kilisenin görevi ve hayatının kaynağı ve zirvesi konularını tartışıyorlar, Türkiye’deki Katolik cemaatine dirilen İsa ile haftalık buluşmamız ve Hıristiyan olarak yaşamımızın odak noktası olan Mes’in anlamını ortaya koyacak bu küçük kitapçığı sunmamın uygun olacağını düşündüm.

               Bu yıl Ağustos ayında Dünya Gençlik Günü için Almanya’ya yaptığı ziyareti sırasında Papa episkoposlarla konuşarak, "ibadet bir israf değil... Önceliktir" dedi. Ve Pazar ayini inandıkları Rab’bi karşılamak için bir araya gelen inananların en temel ibadetidir. Aslında Mes, topluluk huzurunda imanın ifadesidir ve aynı zamanda da sevdikleri, inandıkları ve hakkında daha fazlasını bilmek istedikleri Rab ile bizzat buluşmalarıdır.

               XVI. Benedikt, yakın zaman önce bir Pazar ayininde "imanlılar ve din adamları için İsa Mesih’i aramak sürekli arzumuz olmalı" sözünü vurgulamıştır. Sözlerine şöyle devam ediyor: İman sadece, karmaşık dogmalara bağlılık değil insan kalbinde var olan Rab’be duyulan susuzluğu gideren bir bütünlük taşır. Aynı zamanda iman insanları zaman içinde hayatları boyunca kendi sonsuzluğunda yeni olan Rab’be yöneltir. Bu nedenle Hıristiyanlar, aynı zamanda hem arayan hem bulanlardır. Aziz Augustine’den alıntı yaparak şunu ekliyor: Rab’bin yüzünü keşfetmenin sonu yoktur. İlahi sevginin nuruna ne kadar yaklaşırsak arayışımız o derece güzelleşecek, bu şekilde daha büyük bir sevgi büyüdüğünden bulduğumuz kişiyi daha fazla arayacağız.

               Bunu Efkaristiya mucizesinden başka yerden sağlayamayız. O’na olan sevgimiz ne kadar derinleşirse havarileri olarak kimliğimizin o derece farkına varır ve o kadar O’nun yaşayan havarileri oluruz.

               Bu kitapçık okuyan herkesin, Efkaristiya Kurbanı’nı daha iyi anlamasına yardım etsin, Mes’in sonsuz değerini takdir etsin, imanlarını artırıp her Pazar günlük Hıristiyan yaşamlarının kaynağı ve zirvesi olan bu ilk ve en önemli ibadete etkin biçimde katılarak yerine getirmesini sağlasın.

 

                             f.a.s.