Sayfa 1

EFKARİSTİYA

 

AYİNİ KUTLAMAK: HAREKETLER VE SÖZLER

 

GİRİŞ

2005 Efkaristiya yılında her pazar günü vaazımda, Kutsal Ayinin açıklaması olarak, şimdi bu kitapçıkta toplanmış olan bu kısa meditasyonları sundum. Hem semt kilisemin, hem de İnternet cemaatimin üyelerine, Hıristiyan yaşamının merkezi olan Kutsal Ayini, daha bilinçli bir şekilde yaşamalarına yardım etmeyi arzu ediyordum. Belki bu sayfalar, Kutsal Ayini sevip aramaları için, yaşayan dirilmiş İsa’yla karşılaşmak üzere sevinçle Ayine katılmaları için ve daha başkalarına da yardımcı olabilirler. Her Efkaristiya kutlamasında, bize yaşamını bağışlamak isteyen Mesih İsa bizi bekliyor!

 

Peder Vigilio CoviONSÖZ

Pazar Günü Rabbin Günüdür. Kutsal ve sevinçli bir gündür, çünkü bu günde Rab İsa dirildi! Yaratılış Kitabına göre Allah bu günde ışığı yarattı, İncil’e göre, aynı günde Mesih İsa ölümü yendi.

Bu günde İsa kendisini bir araya gelmiş öğrencilerine gösterdi ve onlarla beraber ‘ekmeği böldü’. Bu yüzden Kilise başlangıçtan beri bu günde bir araya geliyordu ve şimdi de, ‘Bunu beni anmak için yapınız’ diyen İsa’nın emrini yerine getirmek için, Pazar Günü toplanmaya devam etmektedir. Bu şekilde Kilise üyelerini tanıyor, kabul ediyor, besliyor, eğitiyor ve birleştiriyor. Böylece, ‘Allah’ın dağılmış evlatlarını toplayıp birleştirmek için’ gelen İsa’nın, arzusunu gerçekleştiriyor!

İman eden için, kardeşleriyle birlikte Rabbin gizemlerini kutlamak büyük bir sevinçtir!

Ayrıca Pazar Ayinine katılmak her Hıristiyan’ın önemli bir görevidir. Kendimize karşı, İsa’ya karşı ve kardeşlere karşı bir görevdir. Kendimize karşı bir görevdir, çünkü Ekmekle ve Rabbin Sözüyle beslenmeye ihtiyacımız var. İsa’ya karşı bir görevdir, çünkü İsa, bizimle konuşmak ve bizi geliştirmek isteyen Kurtarıcımızdır. Cemaate karşı bir görevdir, çünkü cemaatin, dünyada kendi misyonunu yerine getirebilmek için, her üyesinin katılmasına ve ruhsal armağanlarına ihtiyacı vardır.

Hıristiyan, Pazar Gününü kutlamaktan vazgeçemez. Bu gün, onun, yeryüzü için değil, gök için ve bu çağrıyı yaşamak için yaratıldığını hatırlaması üzere kendisine bağışlanan bir gündür. Bu günde, Hıristiyanlar, dua eden, Sözü dinleyen, ilahiler söyleyen, sevinçli cemaat aracılığıyla, güçsüz ve küçük, yaşlı ve hasta olanlara olan sevgisi aracılığıyla, Kutsal Ruh’un gösterdiği çeşitli girişimler aracılığıyla, iş ağırlığından kurtulup, insanlarla ve yaratılışla ahengi ve istirahatı tadıyor, sonsuzluğa kadar süren gerçeklere yöneliyor.

Tek bir günde iki olay kutlamaktayız: yaratılış için Allah’ın sevinci ve Mesih İsa’nın dirilişi için yaratılışın sevinci! Eğer bu günü kutlamayarak yaşıyorsak, nasıl Allah’a şükredeceğiz? Nasıl kendimizi, Rab İsa tarafından kurtulmuş olarak, Hıristiyan olarak, görüp gösterebileceğiz?

 

 

ENDEKS

SÖZ VE EKMEK

HAZIRLANMA

GİRİŞ DUALARI

AF DİLEME

İLAHİ

"GÖKLERDEKİ ALLAH’A ÖVGÜLER OLSUN" İLAHİSİ

DUA EDELİM

KUTSAL KİTABIN OKUNMASI

BÜYÜK İMAN DUASI

İMANLILARIN DUALARI

SUNAK BÖLÜMÜ

EFKARESTİYA KUTLAMASIŞÜKRAN DUASI

ŞÜKRAN DUASINA GİRİŞ

"KANUN"

KOMÜNYONA HAZIRLANMA

KOMÜNYON

AYİN’İN KAPANIŞ BÖLÜMÜ

EKLEMELER