Sayfa 2

2.

"Haftanın ilk günü erkenden, ortalık daha karanlıkken Mecdelli Meryem mezara gitti."

Ayette adı geçen bu Mecdelli Meryem de kim? İncil’de birçok kez anılan kadınlardan biri olan Mecdelli Meryem’den İsa tam yedi cin kovmuştu. Omuzlarında sıkıntı ve aşağılanma yüklü bir kadındı. Kendisiyle birlikte kötü bir ruh taşımağı bırakın bir, tam yedi kötü ruh taşımak kuşkusuz ne kadar küçük düşüren ve üzücü bir durumdur. Şüphesiz kendisini bu korkunç ve umutsuz durumdan kurtarıp özgür kılan İsa’ya ne kadar müteşekkir olduğunu anlatmak için sözler yetersiz kalacaktır. Mecdelli Meryem bundan sonra, diğer kadınlarla birlikte İsa’yı takip eder ve O’nun yaptığı iyi işlerin hepsine tanık olur. İsa’nın Annesi Meryem, başka bir Meryem ve diğer bir kadınla birlikte İsa’nın haçının altında bekleyenlerden biridir.

Mecdelli Meryem, ölüye olan saygısını gösterip, gelenekleri yerine getirmek üzere o sabah erkenden harekete geçen ilk kişidir. Diğerlerini bırakıp tek başına uyanmış, arkada bıraktıklarının ne yaptıklarını sorgulayıp "Ne yapıyorsun? Neden yapmıyorsun?" diyerek zaman kaybetmek yerine kalkmış ve "Ben gidiyorum" demiştir. Mecdelli Meryem, İsa için ilk sorumluluk alandır, görmek ve olanları anlamaya çalışmak ister, Rabbin naaşını bulacağı daha doğrusu bulacağını sandığı yerde, O’na yakın olmak istemektedir,.

Allah’ın büyük bir örneği ve lütfu olan Mecdelli Meryem bugün bizlere şöyle demektedir: "Başkalarının harekete geçmesini beklemeden, harekete geç; başkalarının koşmasını beklemeden koşmaya başla; başkalarını Rabbi sevmeye başlamaları için beklemek yerine, ilk önce sen sev! Arkandan diğerleri de seni izleyecektir. Başkalarını beklemeden ilk adımı sen at."

Gel Kutsal Ruh, bizleri güçlü ve cesur kıl ki başkalarının yaptıkları ve söylediklerine aldırmadan, gözlerimizi daima İsa’ya dikip, başkalarının bizi itmesini beklemeden onu ilk sevenler arasında olalım.

Kutsal Ruh, hayatımıza gelip kalplerimizde büyük bir değişim yarattığın için teşekkürler.