Sayfa 1

 

AİLEDE KUTSAL RUH

               Kutsal Ruh sayesinde Allah’ın Sözü vücut alıp Bakire Meryem’den doğdu, Noel’in anlamı budur. Allah’ın Oğlu, her insanın Allah’ın oğlu olabilmesi için insan oldu.

               Tanrı’nın Ruhu bu mucizeyi mümkün kılmakta böylece Kilise çevresinde, İsa’nın, Havarilerine ve episkoposlarına bıraktığı görevi sürdürebilmek için birçok mucizeye neden olmaktadır.

               Kutsal Ruh’un gözümüz önünde gerçekleştirdiği işaretler bizleri ümit etmeye ve cemaatimizden papazların, şammasların (diyakonların), hayatın kutsanmasına çağrıların ve İncil’in bildirilmesi görevini üstlenen insanların eksik olmaması için ısrar ve imanla dua etmeye teşvik eder.

               Bu mektup uzun bir dua gibidir. Kutsal Ruh’un armağanlarını sayalım: Zeka, bilgi, öğüt, Tanrı korkusu, güçlülük, merhamet ve bilgelik.

               Kimi zaman zorlu, vasat, kimi zaman da kutsal ve muhteşem olan günlük yaşamın farkına varıyorum. Her felaketten bir yardıma çağrı, her güzel durumdan bir şükran sebebi çıkarıyorum: Neyi istemenin yararlı olduğunu biz de bilmiyoruz, ama Kutsal Ruh’un kendisi de açıklanamaz iniltilerle yardım istiyor (Rom. 8,26 ).

Bu mektup uzun bir dua gibidir; hayattan bazı kesitlere yer veriyor ve açıklanamaz bir özleme kapılıyoruz: Tanrı’nın zaferinin ve Kutsal Ruh’un var olduğu bir hayat ne kadar güzel olurdu.

               Belki Noel günlerinde sevgiyle bir araya gelen aile üyeleri de bu sayfalarda atmaları gereken adımların, şükretmeleri gereken bir armağanın, itiraf etmeleri gereken bir günahın farkına varabilirler.

               Ve tüm kilise cemaatinden ısrarla, imanla ve yürekten bir dua yükseldiğini hayal ediyorum: Gel, Kutsal Ruh, gel üzerimize ve yedi lütfunu yolla.

               Böylece "Kutsal Ruh’un Üç Hikayesi" sizin evinizde de yaşanan günlük hayata dönüşebilir.