Sayfa 1


HAÇ YOLU

 

"Yorulup cesaretinizi yitirmemek için günahkârların bunca karşı koymalarına
 katlanmış Olan'ı düşünün."   (İb.12,3)

 

İnsanların günahlarının ve dünyanın adaletsizliğinin yerine, İsa'nın sevgisine bakmak ve gözlerimizi O'nun üzerine dikmek için bir Haç Yolu düşündüm.

Evet, bu şeyler, büyük acıların nedeni oldular, ama İsa bu acıları sevgi ile yaşadı. Bu sevgi  günlük hayattaki 'haç yollarımızı' yaşayabilmemiz ve dünyanın haksızlık ektiği yerlere bu sevgiyi  götürebilmemiz için bize güç verdi. 

Kötülüğe bakmak kızgınlık ya da cesaretsizlik getirebilir, İsa'ya bakmak ise gerçek pişmanlık ve O'nu takip etme isteği yaratır: bu dönüşüm  artık kendimize değil O'na bakmakla başlar.

İnsanlık hâlâ günahın yüzünden acı çeker, masumlar hâlâ dilsiz kuzular gibi mezbahaneye sürükleniyorlar. Hıristiyan, Haçı taşıyan ve ölüme giden İsa'ya bakarken, Kutsal Ruh'un gücü ve cesaretini bulup, bu dünyada Baba'nın sevgisinin yeni bir işareti gibi yaşar, kalpleri ve vücutları kötülükten  kurtarmak ister. İsa'nın dirilişi bizim için bir garantidir: bizim yaşadığımız 'haç yolumuz' da, eğer sevgi  de yaşarsa, çok kişi için neşe ve huzur kaynağı olacak.

 

-  Yorumları, eğer halka okursanız, uygun bir şekilde kısaltabilirsiniz.

Her duraktan ya da her üç duraktan sonra bir ilahi söylenebilir.  

              
P = papaz;

O = okuyucu;

H = halk

 

 P. Peder, Oğul ve Kutsal Ruh'un adına.

 H. Amin.

 

P. Rab sizinle olsun.

H. Ve sizin ruhunuzla.

P. Dua edelim:

Ya Rab, Biricik Oğlunun, Rabbimiz Mesih İsa'nın acılarını ve ölümünü hatırlıyoruz. Bu derin düşüncenin vasıtasıyla bize kurtuluşun meyvelerini bağışla; İsa'nın sevgisinde büyümemize izin ver ve O'nun aracılığıyla Kutsal Ruh'la dolu sana varabilelim ve böylece bütün insanlar için senin sevgi aracın olalım. Bize merhamet et ve bizi kurtar. Bunu Rabbimiz Mesih İsa'nın adına senden dileriz.

H. Amin.

P. Sana taparız, Mesih İsa, sana hamdederiz.

H. Çünkü Kutsal Haçınla dünyayı kurtardın.