Sayfa 1

TÜRKİYE'DEKİ AZİZLER

 

              

AZİZ GORDE - Din şehidi Yüzbaşı (304)

                 Yortusu 3 Ocak 

Gorde Kayseri'de doğdu (Kapadokya'da Césarée). Delikanlı olur olmaz Roma ordusuna yazıldı. Gorde güçlü ve cesur biri olmalı ki, kısa sürede askerlikte yükselerek yüzbaşılık rütbesine ulaştı. Her asker gibi ordu nereye giderse o da oraya gitti. İmparator Diocletien (284–305) zamanındaydı. O çağda Hıristiyanlık Roma İmparatorluğu üzerinde oldukça yayılmıştı. Yapılan hesaplara göre nüfusun yaklaşık % 50'si Hıristiyan olmuştu. Bu da, Roma İmparatorluğu içinde imparatorluk kültünü uygulamayı reddeden insanların sayısının gün geçtikçe artacağını gösteriyordu. İmparator Diocletien bu duruma öfkelenip Hıristiyanların sert bir şekilde izlenmesini buyurdu. Hıristiyanlara karşı güdülen kıyıcılık hareketi özellikle Doğu'da çok şiddetli oldu. Birçok Hıristiyan erkek, kadın ve çocuk çeşitli işkencelere uğradıktan sonra katledildi.

Günün birinde Yüzbaşı Gorde doğum yeri Kayseri'de bulunuyordu. Gorde İmparatorluğun bu doğu bölgesinde Hıristiyanlara yapılan sadistce zulümlere tanık oldu. Gorde yumuşak biri değildi, Gorde bir askerdi, ama işkenceci biri olmayı reddetti. Roma İmparatorluğundan umduğunu bulamayıp askerlikten istifa etti. Yalnız bir yaşantı sürmeye başladı.

Yalnız başına yaşarken Hıristiyanlarla karşılaştı ve Hıristiyanlığı keşfetti; böylece Hıristiyanlığa bağlandı. Gorde kendini duaya ve perhize adayan meditasyon yapan bir keşiş oldu.

Günün birinde vali Mars tanrısı adına bir şölen düzenledi. Mars orduların ve savaşların tanrısıdır. Gorde yaşadığı inden ve kentten çıkmaya karar verdi.

Toplanmış halk ve yetkililer önünde kendini açığa vurdu: "Ben, Kayserili Roma İmparatorluğu eski yüzbaşısı Gorde'um." Sonra orada herkesin önünde istifa nedenlerini açıkladı: işkenceye arka çıkmamak. En sonunda valiye dönerek, bu putperest kutlamalarına neden katıldığını açıkladı:" Sizin kıyıcılıkla ilgili buyrultularınız beni ilgilendirmiyor. Ben desteğim ve umudum olan Mesih İsa'ya inanıyorum. Zalimlikte İmparatorluğun tüm yetkililerini geçmiş olduğunu biliyorum. Arzu ettiğim şeyi elde etmem için iyi bir fırsat."

Vali onu Hıristiyanlık onuru ile ilgili tutumunu değiştirmezse kendisini korkunç işkencelerle tehdit etti. Gorde'un buna verdiği yanıt tokat gibi şakladı. "İsa benim desteğimdir, insanların bana yapacaklarından korkmuyorum" . Sonra bakışlarını göğe doğru çevirerek yüksek sesle şunları söyledi. " İsa'm, hiçbir kötülükten korkmuyorum, çünkü sen benimlesin! ! " Sonra uğrayacağı akıbetten kaygılanan arkadaşlarına ve ailesine dönerek onlara:" Gözyaşlarınızı daha önemli şeylere saklayın. Bana gelince, ben eğer Tanrı'nın adını yüceltmeye yarayacaksa yaşamımı bin kez vermeye hazırım. Şu sıra Kurtarıcımın haça gerildiği tepedeki yüzbaşıyı, ilk kez İsa'nın Tanrılığını dile getiren o yüzbaşıyı düşünüyorum."

Bu sözler Gorde'un son sözleri oldu. Başı kesilerek öldürüldü. Bu olay 304 yılında ve Kapadokya'nın Césarée bölgesinde (Kayseri) oldu.

 

AZİZ GORDE BİZİM İÇİN DUA ET!